Uspeli smo organizirati Vseslovensko ekskurzijo Združenja CVB, kjer smo obiskali sejem SOBRA v Gornji Radgoni in vrata v Pomurje - Expano, ob ...
Po daljšem času smo se ponovno zbrali v našem klubskem prostoru v DSO Lendava, dne 09. septembra ob 14 uri. Mesečnega srečanja se je udeležilo ...
V Zdravilišču Radenci je 22.10.2019 izvedena novinarska konferenca pod sloganom
»Naj se možganska kap ne zgodi tebi«
Vsak četrti zemljan bo v svojem življenju utrpel možgansko kap. Bolezen, ki lahko zapusti trajno ohromelost telesa, motnje govora, vida, sluha, požiranja ali ravnotežja. Vzame spomin, možnost razmišljanja, koncentracije, povzroča utrudljivost, depresijo…
Pa vendar vemo, da lahko:
• preprečimo več kot 80 % možganske kapi - s poznavanjem, odpravljanjem in zdravljenjem dejavnikov tveganja,
• omilimo posledice - s hitrim prepoznavanjem in ukrepanjem ob prvih znakih možganske kapi, kar omogoča učinkovite načine zdravljenja,
• omogočimo dostojno življenje bolnikom - s spremljanjem zdravstvenega stanja, organizirano vsestransko podporo tako bolnikom kot svojcem ter ustvarjanjem socialne mreže v okviru Združenja bolnikov.
O vsem tem so spregovorili strokovnjaki, predstavniki bolnikov in podporniki akcije, ki jo bomo izvedli v nedeljo 27.10.2019. V Združenju bolnikov s CVB Slovenije si prizadevamo, da bi znanja o možganski kapi prenesli ljudem v vse kraje Slovenije, tudi tiste manjše. Zato smo v naša prizadevanja vključili verske skupnosti, ki bodo pomen Svetovnega dneva za možgansko kap ter ozaveščanja o njeni problematiki pomagale razširiti med svoje člane.
Vseslovenskega izleta, ki je letos izveden v Postojnski jami, dne 3.10.2019 se je udeležilo preko 370 članov klubov Združenja CVB. Iz kluba CVB Lendava se je udeležilo 12 naših članov.
Obiskali smo našo »kraško lepotico« v različnih skupinah s krajšim ali daljšim ogledom.
Dnevni program je bil zelo pester in nepozaben.
Na srečanju v klubu CVB Lendava smo analizirali dosedanje, planirali nadaljnje delo v klubu
ter zbirali prijave za udeležbo na vseslovenskem izletu/ekskurziji, ki bo 03.10.2019 v Postojnsko jamo. Med najbolj aktivnimi člani se nas je prijavilo 15.
Člane kluba sem seznanila tudi s svojo udeležbo v imenu kluba na okrogli mizi, ki je bila organizirana v sodelovanju z Občino Lendava in Medobčinskim društvom invalidov (MDI).
Vabilo sem z veseljem sprejela, kjer sem predstavila delovanje ter celotni program kluba.
V zaključku smo bili seznanjeni s problemi invalidov v raznih klubih, društvih ter kako izboljšati pomoč invalidnim osebam, katere strokovne podpore naj bi bili deležni, predvsem tisti, ki so na vozičkih.
Glede na to, da je čas dopustov, bomo nadaljnje pogovore nadaljevali v mesecu septembru.
Na pobudo Združenja CVB, o predavanju o možganski kapi, smo se začeli dogovarjati z Dvojezično srednjo šolo (DSŠ) v Lendavi, da bi tudi v našem kraju organizirali strokovno predavanje na srednji šoli, saj strokovna predavanja vedno pridejo prav. Z uspešnimi dogovori med Dvojezično srednjo šolo in gospo Uršo Grahek določen je bil tudi datum in prostor predavanja.
Predavatelj je bil Jožef Magdič, dr. med. spec. nevrologije iz Oddelka za nevrološke bolezni UKC Maribor. Predstavil je dejavnike tveganja za možgansko kap, na kaj moramo biti pozorni. Po predhodnem dogovoru z našimi člani sta dva člana kluba CVB Lendava sodelovala s predstavitvijo »svoje zgodbe«, kjer se predstavijo dogajanja in občutki od trenutka bolezni, načina rehabilitacije, spopadanja ter reševanja morebitnih težav do kvalitetnega življenja po kapi. Glede na to, da smo na dvojezičnem območju, je članica zgodbo predstavila v madžarščini, član pa v slovenščini.
Na šoli so izrazili željo o nadaljnjem sodelovanju glede strokovnih predavanj o problematiki možganske kapi, saj so taka predavanja zelo koristna in poučna za vse generacije.
Na povabilo kluba "Štrk" Črenšovci, smo se člani kluba CVB Lendava zorganizirali in se priključili izletu-ekskurziji Klub-klubu na obisk Klubu Posavje. Iz lendavskega kluba se nas je udeležilo 8 članov.
Ko smo prispeli na Bizeljsko smo najprej ogledali Repnico Najger. Na vrhu vasi Brezovica, kjer se odpira pogled na valovito vinogradniško pokrajino, se skriva nenavadno podzemlje. Jame, izkopane v kremenčev pesek, ki ga je pred milijoni let naplavilo Panonsko morje, danes predstavljajo izjemno naravno hladilnico. Repnico so začeli kopati že v 19. stoletju, ko so potrebovali prostor za ozimnico, predvsem repo, po kateri so izkopani rovi tudi dobili ime. Zdaj jih kmetje zaradi izjemnih pogojev s stalno temperaturo 8 °C in od 80- do 90-odstotno vlago uporabljajo za staranje in hrambo vin. Po ogledu smo bili nagrajeni z bogato obloženo mizo (narezki, potice, kruh, pecivo) ter degustacijo več vrst vin.
Po povratku iz hladnega podzemlja na površje in dnevno vročino smo se naprej odpravili na ogledal Terme Čatež. Razkazali so nam celotno zdravilišče, kjer se odvijajo razne fizikalne terapije.
Sledil je ogled Muzeja Polovič v kraju Dobova pri Brežicah. Predstavlja edinstveno zasebno zbirko nagačenih živali v naravni velikosti živali, kjer lahko obiskovalci opazujejo živali afriške divjine, slovenskih gozdov ter severno ameriške stepe. Posebna zanimivost pa je na prostem, kjer se v okolici muzeja, v njihovem naravnem okolju, sprehajajo navadni jeleni, jeleni lopatarji ter mufloni.
Po programu, ki je bil zanimiv in zelo bogat, kar večina udeležencev to še nismo videli, smo se vidno utrujeni in zadovoljni, odpeljali na kosilo. Čas je hitro tekel, morali smo se poslovit in se odpravit proti domu. Ostali so nam lepi spomini na ta dan izleta-ekskurzije, prav tako tudi na ta del naše lepe domovine.
V zapisu, ki ga objavljam, bi želel poudariti tudi kakšen pozitiven učinek socialnih omrežij, saj je današnji obisk članic in članov Kluba po možganski kapi iz Lendave ravno rezultat slednjega in sklenitve virtualnega prijateljstva z go. Katarino Bojnec iz Lendave. Od prvih pozdravov je minilo že več kot leto dni in danes je gospa skupaj s člani društva obiskala našo občino in si ogledala znamenitosti pri nas.
Tudi sam sem se pridružil našim gostom in jih pozdravil v imenu naše občine ter jim zaželel dobrodošlico.
Z go. Katarino sva se pozdravila tudi s stiskom rok in ne samo preko socialnega omrežja.
Kljub deževnemu vremenu sem našim gostom zaželel prijeten dan in ponovno čimprejšnje snidenje, seveda takrat v Lendavi.
V našem klubu bolnikov po možganski kapi smo se že dalj časa dogovarjali o tem, kako, kdaj in kam na ekskurzijo.
Odločili smo se za Radlje ob Dravi, da malo bolj spoznamo tudi ta del naše domovine.
Po dogovarjanju z g. Županom iz Radelj, se nam je želja izpolnila. Kljub slabemu vremenu smo se v mesecu maju (15.05.2019) odpeljali v ta kraj, ki nam je bil do sedaj neznan.
Sprejela nas je ga. Dominika, pozneje pa se nam je pridružil tudi g. Župan Radelj ob Dravi, g. Alan Bukovnik. Prisrčen sprejem nam je veliko pomenil, saj smo se počutili, kot da bi se poznali od prej.
Ogledali smo muzej, kjer smo lahko videli veliko zanimivosti:
- zbirka kladiv Ferdinanda Leitengerja
- spominsko sobo rodbine Pahernik
- sobo, ter ustvarjalna dela Karla Pečka
- ogledali smo si tudi otroški svet iger in igrač - zbirka igrač Majde Marije Sušek
Obiskali smo tudi Rožni dvor, kjer se lahko prepustiš sanjam, domišljiji in zdravilni energiji. Ta hiša je najstarejša v Radljah, zgrajena je bila v 15.stoletju.
Odpeljali smo se na ogled vodnega park, ker pa je močno deževalo, smo to lahko občudovali le iz avtobusa.
Kljub slabemu vremenu smo se zelo dobro počutili med prijaznimi ljudmi, saj prijaznost lahko cenimo samo takrat, ko jo doživimo.
Še enkrat bi se želela zahvaliti g. Županu Radelj ob Dravi, go. Dominiki, ter vsem, ki so nas z veseljem sprejeli, z nami delili lepe urice.
V našem klubu CVB Lendava, smo organizirali strokovno predavanje.
Tokratna predavateljica je bila primarij Tatjana Erjavec, dr. med. iz URI – Soča, Ljubljana.
Tema strokovnega predavanja je bila, kako živeti z možgansko kapjo:
- bolniki po preboleli možganski kapi, na kaj moramo biti pozorni, da se bolezen ne ponovi,
- srčno žilna obolenja,
- dejavniki tveganja: visok krvni tlak, holesterol, sladkorna, stres, genetika,…,
- prepoznajmo znake možganske kapi: GROM.
Po ustanovitvi sekcije Afazija, smo že imeli naše prvo aktivno srečanje, kjer smo se odzvali štirje člani. Člani z govornimi težavami smo pripovedovali izbrane in določene zgodbe. Celotno srečanje je potekalo v prijetnem vzdušju, opazno je bilo videti, da vsi z veseljem in aktivno sodelujemo.
Dogovorili smo se, da taka srečanja organiziramo vsako drugo sredo v mesecu in sicer v Domu starejših občanov Lendava.
Naj še omenim, da sem zelo vesela glede te sekcije, da so se člani z veseljem vključili, saj samo tako lahko izboljšujejo govorne spretnosti.
Takšna srečanja organiziranega aktivnega druženja nam veliko pomenijo, sodelovanje je na visokem strokovnem nivoju po vzoru nekaterih klubov, obenem se tudi malo sprostimo in poveselimo.
Člani kluba CVB Lendava smo imeli redno mesečno srečanje katerega smo posvetili Dnevu žena.
Udeležilo se nas je 15 članov, ženske smo dobile majhno darilce, kot eno pozornost (ročno izdelane srčke), v DSO Lendava pa so nas pogostili s kavo, sokom in z limonino vodo.
Ustanovili smo tudi sekcijo AFAZIJA. Trenutno imamo 3 člane, sekcija začne delovati v sredo, 13.03.2019 ob 16 uri v DSO Lendava. Člani s težavami govora (afazija), dobijo temo, o kateri bodo pripovedovali in pri tem urili govorne sposobnosti, ostali pa bomo poslušali in po potrebi sodelovali.
Tudi v klubu CVB Lendava postajamo vedno bolj aktivni na takih področjih.